meble Bota - meblościanka

Jak skutecznie zaaranżować meble w małym salonie (mieszkanie w bloku)


Wreszcie na swoim ! własne mieszkanie, problem – mały salon . To nie jest koniec świata. W rzeczywistości niektórzy twierdzą, że mniejszy salon będzie o wiele bardziej zachęcający i wygodny niż większy więc być może, masz szczęście. Ale nadal musisz poradzić sobie z jednym małym problemem. Jak ustawić meble w małym salonie?

Może być aż 10 różnych układów mebli, które możesz wypróbować w salonie o powierzchni zaledwie 20 metrów kwadratowych. Weźmy na przykład tę przytulną część wypoczynkową. Wszystkie te różne konfiguracje mają centralny punkt, wokół którego wszystko inne jest zorganizowane i które mogą się różnić w zależności od układu mieszkania. Dzięki przemyślanemu doborowi mebli jak sofy, małe fotele, uniwersalne narożniki czy stoliki kawowe będziesz zawsze miał możliwość przearanżowania swojego wygodnego salonu.

Jedną z opcji jest rozmieszczenie wszystkich siedzisk jak kanapy czy fotele  na wprost punktu centralnego. Na przykład takim punktem może to być regał, kominek, stolik pod telewizor, czy stylowy bufet. W ten sposób, bez względu na to jak dostosujesz układ i obrócisz fotele, każdy będzie mógł zobaczyć punkt centralny, który zaaranżowałeś.

Popularną koncepcją jest grupowanie mebli do siedzenia. Oznacza to, że meble powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby ludzie mogli chodzić bez przeszkód na około nich, i siedzieć blisko siebie. Możesz grupować sofy i fotele tak aby ułatwić interakcję.

Rodziny z dziećmi mają trudności z ustaleniem granic między placem zabaw a przestrzenią dla dorosłych, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest małe. Jest to typ układu, który pozwala na użycie prostych trików do wyznaczenia tych obszarów. Można do tego użyć stolika kawowego lub sofy.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, zanim zaczniesz planować układ swojego salonu, jest ustalenie, które meble są niezbędne oraz te które możesz pominąć w swoim projekcie. Kiedy już wiesz co jest dla Ciebie niezbędne, możesz zacząć opracowywać plan.

Ułóż wszystkie niezbędne meble, zaczynając od największego. Zazwyczaj jest to narożnik lub sofa. Następnie zbuduj swój projekt wokół tego mebla. Fotele mogą iść po przeciwnej stronie, a pomiędzy nimi można postawić stolik okolicznościowy. A może wolisz umieścić wszystkie siedzenia po jednej stronie, aby każdy mógł oglądać telewizor umieszczony na szafce TV lub podwieszony nad stolikiem.


Eksperymentuj z różnymi ustawieniami. Usiądź i przeanalizuj sytuację. Sprawdź, czy wszyscy czują się dobrze w tej konkretnej konfiguracji, a jeśli nie, dokonaj pewnych zmian. Zazwyczaj meble są zorganizowane wokół telewizora lub kominka, więc zdecyduj, czy chcesz, aby jeden z tych elementów był centralnym punktem.

Gdy już zdecydujesz, który element powinien być punktem centralnym w Twoim salonie, podkreśl go, umieszczając fotele czy pufy bezpośrednio przed nim. W ten sposób ci, którzy tam siedzą, mogą podziwiać to, co wybraliście.

 

Zazwyczaj stolik kawowy, który wybierzesz, powinien zostać umieszczony w pokoju na samym końcu. Gdy to zrobisz, upewnij się, że nie blokuje ruchu i że każdy może wygodnie siedzieć bez konieczności zmiany pozycji by z niego skorzystać. Pamiętaj iż każdy z siedzących powinien mieć swobodny dostęp do niego.

Nie zaniedbuj wolnej przestrzeni. Domownicy i goście muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się. Jeśli dobierzesz zbyt duże meble i zostawisz zbyt mało miejsca na przejście Twój salon stanie się zagracony i niepraktyczny.

W zależności od kształtu salonu musisz ustalić, gdzie powinien znajdować się punkt środkowy. To niekoniecznie jest środek pokoju. Zwykle jest tam stolik do kawy, można łatwo zmienić go zgodnie z własnymi potrzebami.

Równowaga jest ważna, więc pomyśl o dobraniu odpowiednich gabarytów mebli jak komody, witryny czy szafy w salonie. Małe pokoje dzienne zazwyczaj nie mogą pomieścić dużych mebli. Jednak duża kanapa może być dobrym dodatkiem do przestrzeni, o ile reszta mebli pokojowych nie przytłoczy pomieszczenia.

Odpowiednio dobrane oświetlenie jest również bardzo ważne. Mały salon może wydawać się jeszcze mniejszy, jeśli jest ciemny i ponury, więc postaraj się, aby światło było jasne. Jeśli istnieją duże okna, z których możesz korzystać, masz szczęście. Ale możesz także pracować z kolorem, aby uzyskać pożądany efekt.