Jaki rodzaj stołu wybrać do małej kuchni?

Kuchnia to nie tylko pomieszczenie w którym przygotowujemy i spożywamy posiłki ale też pomieszczenie spotkań rodzinnych to tu dyskutujemy przy porannej kawie .

Dlatego centralnym meblem w kuchni oprócz szafek i blatu kuchennego staje się stół .

Zarówno stół jak i krzesła muszą być nie tylko wygodne, ale przede wszystkim funkcjonalne, nie mogą także ograniczać przestrzeni kuchennej.

Stół w kuchni to praktyczne rozwiązanie, a zwłaszcza gdy nie ma możliwości ustawienia go w pokoju dziennym czy po prostu brak oddzielnej jadalni .

stół kuchenny kamduo xl

 

W dużych pomieszczeniach wielkość stołu nie ma większego znaczenia a co w przypadku małej kuchni na przykład w bloku (kawalerka).

Co zrobić w takiej sytuacji? Czy rezygnować ze stołu? Gdy wielkość kuchni nie pozwala na ustawienie dużego stołu kuchennego i pasujących do niego krzeseł na przykład z oparciami.

Przed zakupem takiego zestawu stołowego warto sprawdzić wymiary stołu i odpowiednich krzeseł tak by ustawione w kuchni spełniały swoja funkcję a nie nasterczały problemów z utratą miejsca .

 

Stół wolnostojący jaki kształt blatu ?

Przy wyborze tego rodzaju stołu bardzo ważny jest jego blat, a dokładniej jego kształt i wymiary. Do małych powierzchni warto wybrać stół, którego blat jest kwadratowy lub prostokątny  .

stół Jowisz Szynaka meble stół saturn od ręki

Taki kształt jest najbardziej praktyczny, gdyż może zarówno stać na środku pomieszczenia jadalnianego czy przy ścianie kuchennej.

Inną propozycją może być stół okrągły lub owalny ( zdjęcia )

 stół okrągły Uran

Niestety w przeciwieństwie do stołów kuchennych kwadratowych czy prostokątnych stół okrągły może zajmować więcej miejsca i nie da się go ustawić pod ścianą i zazwyczaj powinien stać na środku kuchni.

 

Stół rozkładany

W małych kuchniach każde dodatkowe miejsce jest na wagę złota, dlatego warto pomyśleć o praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniu, stół rozkładany tylko na czas posiłków śniadań , obiadów czy kolacji , dlatego nie zajmuje miejsca, a krzesła mogą być dosunięte pod blat na co dzień .

Producenci mebli kuchennych w swoich katalogach produktów oferują stoły rozkładane, które posiadają po bokach wysuwane części , lub rozkładane jak książka , których można używać w zależności od sytuacji.

Przy zakupie każdego stołu należy pamiętać by pasował do nastroju i stylistyki mebli kuchennych .